ارسال رایگان سفارش های بالای پانصد هزار تومان

تضمین کیفیت و اصالت کالا

مورد توجه بیش از 6000 خریدار در دیجی کالا

درخواست اعلان قیمت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

۰

اصول کود دهی درختان مرکبات

 تامین احتیاجات کودی در درختان مرکبات در هر دوره از رشد و توسعه میوه اهمیت دارد، ولی کوددهی در دوره گلدهی اهمیت بیشتری  دارد چرا که برای داشت یه میوه خوب حتما باید یک گلدهی خوب داشته باشیم. دوره گلدهی در تمامی درختان از اهمیت خاصلی برخوردار است که این اهمیت در درختان مرکبات هم صادق است، ولی نکته مهم در اینجاست که کوددهی در دوره گلدهی بسیار حساس و به نوعی سخت است، چرا که با کوچکترین کم دقتی می‌تواند ضررهای بسیار زیاد و بعضا جبران ناپذیری روی باردهی درختان مرکبات داشته باشد.

اهمیت کوددهی در دوره گلدهی در مرکبات

مهمترین عامل در داشتن یک میوه خوب در باغات مرکبات داشتن یک گلدهی خوب است و این اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه تمامی عوامل تاثیر گذار در این امر مهیا باشد، یکی از عمده ترین این عوامل تامین کودهای مورد نیاز درختان مرکبات در این دوره (گلدهی) است.

کوددهی در دوره گلدهی باید چگونه باشد و چرا دارای محدودیت است؟

دوره گلدهی به حدی حساس است که کوچکترین اشتباه در استفاده از کودها و حتی آبیاری می‌تواند باعث از بین رفتن قسمتی یا حتی کل گلهای موجود و یا در حال تشکیل شود، به همین دلیل است که در گذشته تاکید می‌شد در این دوره از هیچ نوع کود شیمیائی استفاده نشود، ولی خوشبختانه با پیشرفت علم کشاورزی و تولید کودهای مدرن در حال حاضر می‌توانیم در حساس ترین دوره رشد و توسعه درختان مرکبات یعنی دوره گلدهی از کودها متناسب این دوره استفاده کنیم.

فقط باید دقت داشته باشیم که هر کودی هم قابل استفاده در دوره گلدهی در درختان مرکبات نیست. بصورت کلی این کودها باید دارای قابلیت های زیر باشند:

  • فاقد عناصر محرک رشد طولی مخصوصا ازت بالائی باشند
  • قابلیت محلول پاشی داشته باشند و عدم ایجاد پسماند در ساختار درختان مرکبات و مخصوصا گلها باشند
  • ترجیحا قابلیت اختلاط داشته باشند تا با حداقل دفعات محلول پاشی حداکثر احتیاجات کودی درختان مرکبات در دوره گلدهی را تامین کنند چرا که خود عمل محلول پاشی در صورت تکرار می‌تواند باعث ایجاد استرس شود.

سئوال: کودهای مورد استفاده در دوره گلدهی مرکبات باید دارای چه مواد و عناصری باشند؟

با توجه به احتیاجات درختان مرکبات در دوره گلدهی این کودها باید دارای:

باشد.

اهمیت استفاده از کلسیم در دوره گلدهی در مرکبات

طبق آخرین نتایج تحقیقات در کشورهای مدرن کشاورزی (مثل آمریکا و اتحادیه اروپا) عنصر کلسیم مهمترین عنصر در بین عناصر میکرو معرفی شده است، به دلیل حساس بودن برنامه کودی مرحله گلدهی در درختان مرکبات هم توصیه شده است که حتما در برنامه کودی درختان مرکبات در دوره گلدهی از کود کلسیم هم استفاده شود چرا که استفاده از این عنصر باعث افزایش قدرت خود ایمنی درختان در برابر استرس های محیطی مخصوصا بیماریهای قارچی می‌شود. همانطور که می‌دانید بیماریهای قارچی یکی از عمده ترین عوامل در کاهش راندمان گلدهی و ضریب تبدیل گل به میوه می‌شود. البته استفاده از کلسیم فواید زیاد دیگری هم دارد که در اینجا موضوع بحث ما نیست.

اهمیت افزایش مقاومت در برابر استرس ها محیطی

هرچقدر مقاومت گلهای تازه تشکیل شده در درختان مرکبات نسبت به استرس های محیطی مثل افزایش یا کاهش شدید رطوبت، دما، حمله آفات و عواملی از این دست بیشتر باشد میزان گلدهی و مهمتر از آن ضریب تبدیل گل به میوه هم بیشتر خواهد، تامین احتیاجات کودی در دوره گلدهی بیشترین تاثیر را در افزایش این مقاومت خواهد داشت.

تغییر شکل میوه

یکی از عمده ترین مشکلات بعد از تبدیل گل به میوه که رابطه مستقیمی با میزان درآمد حاصل از فروش میوه ها دارد بدفرمی در میوه هاست که یکی از علل اصلی بروز این مشکل در زمان گلدهی و تبدیل گل به میوه است. معمولا این مشکل به دلیل لقاح ناقص به دلیل فرآهم نبودن شرایط محیطی و هورمونی اتفاق می‌افتد. کمبود مواد کودی و رابطه مستقیمی با بالانس هورمونی و مقاومت در برابر استرس های محیطی را دارد بیشترین نقش را در این بین بازی می‌کند.


خرید کود درخت مرکبات

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده
سبد خرید

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش