ارسال رایگان سفارش های بالای پانصد هزار تومان

تضمین کیفیت و اصالت کالا

مورد توجه بیش از 6000 خریدار در دیجی کالا

درخواست اعلان قیمت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

ثبت

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

۰

نکات مهم در کوددهی درختان انارنکات مهم در کوددهی درختان انار

هر کدام از درختان و گیاهان بر حسب نوع و نیازهای متنوع خود برنامه کوددهی و روش های نگهداری متفاوتی دارند. بنابراین لازم است پیش از اینکه اقدام به کاشت و پرورش یکی از آن ها بکنیم، اطلاعات کاملی در مورد بهترین کودهایی که برای رشد سریع درختان میوه و سایر گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند داشته باشیم.

درخت انار نیز یکی از درختانی است که از زمانی که یک نهال است و در زمین کاشته می شود احتیاج به مراقبت های ویژه دارد. علاوه بر این درختی حساس به نوع آب و هوا و نوع خاک است. بنابراین در همه جا و با هر شرایط آب و هوایی نمی توان آن را کاشت. ما نیز در این نوشته بر خود لازم دیدیم پیش از معرفی بهترین کودها برای نگهداری از درخت انار و زمان استفاده از آن ها، نکات مهم و ضروری در مورد نگهداری، کوددهی و بهترین زمان برای تغذیه و آبیاری درختان انار را بازگو کنیم:

 • کودهای مخصوص در پاییز و زمستان برای درخت انار باید بر پایه محافظت از درخت و ریشه آن در برابر سرما و یخ زدگی باشد.
 • هنگام اسفند بهترین زمان برای چالکود درخت انار است.
 • هنگامی که از روش چالکود استفاده می کنید باید مراقب باشید از کودهای آلی استفاده نکنید. چرا که باعث پوسیدگی ریشه درخت انار می شوند.
 • قبل و پس از گلدهی درخت، محلول پاشی با عناصر بور، مس، منگنز و روی را فراموش نکنید.

بهترین کود برای درخت انار 2

بهترین کود برای افزایش میزان باردهی و رشد سریع درخت انار

کودهای شیمیایی و حیوانی، هر کدام خواص مخصوص به خود را دارند. به طور مثال کودهای حیوانی که شامل کودهای مرغی، اسبی، گوسفندی و گاوی می شوند سرشار از موادی هستند که باعث بهبود کیفیت خاک و آماده شدن آن برای کشت بهتر می شوند. کودهای شیمیایی نیز عناصر مختلفی از جمله عناصر ماکرو (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) و میکرو یا ریز مغذی دارند که هر کدام برای رشد گیاهان مفید هستند و تاثیر مثبت خود را در بهره وری بیشتر می گذارند. برای اینکه بهترین کود برای درخت انار را بشناسیم باید عناصر مهم که در رشد آن نقش دارند و تاثیرشان را بررسی کنیم:

 • نیتروژن: نیتروژن یا ازت بالا برنده قدرت فتوسنتز در گیاهان و رشد بهتر جوانه در آن هاست. کودهای اوره میزان خوبی از نیتروژن در خود دارند.
 • فسفرکودهای فسفر بالا، باعث افزایش مقاومت ریشه، ساقه و برگ درختان از جمله درخت انار شده و دیواره سلولی آن ها را مستحکم تر می کند.
 • پتاسیم: پتاسیم برای رشد بهتر میوه ها و درشت شدن آن ها بسیار مهم است. به همین دلیل استفاده از کودهای پتاس بالا برای درخت انار بسیار مفید است.
 • آهن: این درخت برای افزایش عملیات فتوسنتز خود به آهن احتیاج دارد. بهترین کود آهن برای درخت انار نیز، کود کلات آهن است.
 • گوگرد: گوگرد یک کود ثانویه در کنار سایر عناصر است که جهت بهبود رنگ گیاه و بالا رفتن کیفیت محصول به کار برده می شود.
 • کلسیم: کلسیم برای درخت انار یکی دیگر از عناصر بسیار مهم است و از میوه در برابر ترک خوردگی محافظت کرده و باعث رشد بهتر آن ها می شود. یکی از بهترین کودها برای این منظور نیترات کلسیم است.
 • روی: روی نیز یکی دیگر از عناصر میکرو یا ریز مغذی است که باعث بهبود کیفیت محصول و شادابی بیشتر آن می شود.

بهترین کود برای درخت انار 3

بهترین زمان برای مصرف کود درختان انار

تشخیص کمبودهای خاکی که درخت انار در آن کاشته شده است بدون آزمایش امکان پذیر نیست. به همین دلیل توصیه می شود پیش از اینکه بهترین کود برای درخت انار را پیدا کنید، نسبت به آزمایش خاک کشاورزی اقدام کنید. چرا که با یک نمونه گیری دقیق از خاک زمین و تحویل آن به یک آزمایشگاه مجرب، می توانید به کلیه مشخصات خاک از جمله پی اچ و میزان اشباع آن، میزان شوری و بافت آن، میزان عناصر موجود در آن و درصد حاصلخیزیش دست پیدا کنید. پس از آن نیز می توانید تفسیر نتیجه آزمایش خاک و دریافت توصیه کودی مناسب را به یک مشاوره باغبانی مجرب بسپارید.

در حالت کلی برای یک درخت انار از زمانی که کاشته می شود باید برنامه زیر پیاده شود:

 • تا 2 سالگی نهال می توانیم از 5 کیلوگرم کود آلی، 250 گرم کود نیتروژن، 125 گرم پتاسیم و 125 گرم فسفر استفاده کنیم.
 • زمانی که نهال در 3 سالگی است می توانیم 10 کیلوگرم کود آلی، 125 گرم فسفر، 500 گرم نیتروژن و 250 گرم پتاسیم استفاده کنیم.
 • زمان 4 سالگی نیز بهترین میزان کودها، 500 گرم نیتروژن، 125 گرم فسفر، 250 گرم پتاسیم و 20 کیلوگرم کودهای آلی است.
 • در 5 سالگی نهال نیز به طور معمول 20 کیلوگرم کودهای آلی، 125 گرم فسفر، 250 گرم پتاسیم و 500 گرم کود نیتروژن برای رشد درخت انار مورد نیاز است.
 • از سن 5 سال به بالا و در ادامه رشد و میوه دهی درخت نیز باید هر ساله به میزان 30 تا 40 کیلوگرم کودهای آلی، 625 گرم نیتروژن، 250 گرم پتاسیم و 250 گرم فسفر به درختان بدهیم.

بهترین کود برای درخت انار 4

در ادامه نیز بهترین کودهای شیمیایی برای رشد بهتر درخت انار به تفکیک مراحل رشد و میوه دهی را توضیح می دهیم:

خرکوددهی درخت انار در اواسط زمستان

در این زمان بهترین فرصت چالکود برای درخت انار است. البته بهتر است از سال سوم این کار را انجام دهیم تا به ریشه آسیب وارد نکنیم. می توانیم بر اساس آزمایش خاک کلیه عناصری که خاک احتیاج دارد را همراه با کودهای مرغی و هیومیک اسید مهیا کرده و به صورت چالکود به گیاه برسانیم. 300 تا 500 گرم برای هر درخت نسبت به سن آن کافی به نظر می رسد.

بهترین کود برای تورم جوانه درختان انار

زمان جوانه زنی بهترین کود برای درخت انار کودهای فسفر بالا و هیومیک اسید است. بهتر است این کودها با آبیاری به خاک داده شوند. کودهای کلسیم و بور نیز در این مرحله مفید هستند که می توانند به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار بگیرند.

بهترین کود قبل از گلدهی درختان انار

کودهایی که در این مرحله و برای آماده سازی گلدهی به درخت داده می شود باید به صورت محلول پاشی باشد. بهترین کود برای درخت انار در این مرحله از رشد، کودهای کامل سه بیست است که هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به یک اندازه دارند. همچنین در این مرحله به کلیه عناصر میکرو نیز نیاز است.

بهترین کود برای درخت انار 5

کوددهی در زمان گردویی شدن میوه

در این زمان میوه انار به رنگ سبز و به اندازه ای تقریبا به اندازه یک گردو در آمده است. به همین دلیل می توانیم در آب آبیاری آن ها کودهای سه بیست حل کرده و به خاک اضافه کنیم. همچنین عناصری مانند آهن، کلسیم، بور و بور نیز برای درخت گردو مورد نیاز است که باید در برنامه گنجانده شوند.

بهترین کود برای درشت شدن میوه درخت انار

بهترین کود شیمیایی در این مرحله برای ثمر درخت انار، کودهای پتاس بالا هستند. چرا که به درشت شدن میوه کمک می کنند. از کودهایی که عناصر میکرو را به صورت کامل دارند نیز می توانیم استفاده کنیم تا درخت را تقویت کنیم.

کوددهی جهت تغییر رنگ میوه و زمان برداشت

در این مرحله کشاورزان باید به میوه کمک کنند تا از رنگ سبز به رنگ قرمز درآمده و درشت شود. بهترین روش کوددهی نیز محلول پاشی است. می توانیم از نیتروژن و پتاسیم، و البته فسفر به اندازه کمتری در این مرحله استفاده کنیم. البته بور، کلسیم و هیومیک اسید نیز مفید هستند.

بهترین کود برای درخت انار 1

کوددهی پس از برداشت محصول

پس از برداشت باید درخت را برای برداشت بعدی آماده کنیم. بهترین کود برای درخت انار در این مرحله نیز کودهای نیترات پتاسیم و عناصر ریز مغذی و جلبک ها هستند. البته می توانیم کودهای حیوانی نیز به خاک اضافه کنیم.

مشاوره باغبانی جهت تنظیم بهترین برنامه کودی درخت انار

آنچه در بالا خواندیم اصول مهمی بود در جهت پیدا کردن بهترین کودها برای رشد بهتر درختان انار و بهره وری و میوه دهی بیشتر آن ها. اما از آنجایی که عوامل بسیار زیادی بر میزان این کودها و نحوه کوددهی تاثیر می گذارد، بهتر است در هر مراحلی که مشکلی پیش آمد، با یک مشاوره باغبانی مشورت کنید و از آن ها بخواهید شما را راهنمایی کنند.  برای خرید انواع کود و سم و آفت کش و خاک برای درخت انار و سایر گیاهان نیز می توانید علاوه بر مراجعه به صفحه فروشگاه  ، با شماره 09351434521 تماس گرفته و با مشاورین فروش این مرکز صحبت کنید.


خرید کود مخصوص درخت انار

منبع: javaneban.ir

جدول برنامه کوددهی برای درخت انار

برنامه غذایی انار

مرحله رشدیکود پیشنهادیمیزان مصرفروش مصرف

توضیحات

اواسط زمستان

گرانول کوگرد+ کود مرغی ژیگاس+ میکرومعدنی(میکرو کمپلت ژیگاس)

بسته به آنالیز خاک

چالکود

 

متورم شدن جوانه ها

فروت ست

1 تا 2 کیلوگرم در هر هزار متر مربعمحلول پاشی 
اوره فسفات ژیگاس + هیومیک ژیگاس 

آبیاری(10 کیلوگرم در هر هکتار)

پایان گلدهی اول

فروتالیو+اسید آمینه

2 تا 3 لیتردر هر هزار لیتر

محلول پاشی

 

20 20 20 ژیگاس

(15 تا 30 کیلو در هر هکتار)

آبیاری (15 تا 30 کیلو در هر هکتار)

گردویی شدن میوه(گل دوم و سوم)

کلسیم بور+ کلسیم مایع بیوگرین

 

2 تا 3 لیتردر هر هزار لیتر

محلول پاشی

 

 

کلات آهن ژیگاس

 

2کیلوگرم در هر هکتار

آبیاری

دانه بندی و سایز گیری میوه

نیترات کلسیم ژیگاس

(10 تا 15 کیلوگرم در هر هکتار)

آبیاری

 

سولوپتاس ژیگاس

 

10 تا 15 کیلوگرم در هکتار

آبیاری

20 روز قبل از برداشت

کلسیم مایع بیوگرین

2 در هزار

محلول پاشی

گوگرد مایع

1 تا 2 لیتر در هر جریب

آبیاری

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده
سبد خرید

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش